ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

نشانی کلینیک

مشهد ، روبروی پیروزی ۴۹ ، ساختمان پزشکان پریرخ ، طبقه اول ، واحد ۱۰

شماره های تماس

09380748155 -05138925407

ورود

ثبت نام

کودک و نوجوان

روانشناسان ارائه دهنده این خدمت

شیدا امیر افشاری

دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
رویکرد درمانی :

CBT با تکنیک بازی درمانی

حیطه تخصصی درمان :

کودک و نوجوان و مشاوره تحصیلی ، اختلالات رفتاری و اتیسم

زهرا دشتی

کارشناس ارشد مشاوره خانواده
رویکرد درمانی :

کودک و بازی درمانی

حیطه تخصصی درمان :

کودک

الهه عزیزی

دانشجوی دکترا روانشاسی
رویکرد درمانی :

متخصص نوجوانان 

حیطه تخصصی درمان :

نوجوان

زهرا تربتی

کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی
رویکرد درمانی :

CBT

حیطه تخصصی درمان :

کودک و نوجوان

مهسا محسنی

دانشجو دکتری روانشناسی
رویکرد درمانی :

شناختی رفتاری – مبتنی بر واحد پردازه – تحولی تحلیلی 

حیطه تخصصی درمان :

درمان اختلالات دوران کودکی و مشکلات رفتاری کودکان – مدرس دوره های فرزند پروری و مهارت های زندگی در کودکان

رزرو این پزشکان

بارگذاری...

مشاوره کودک و نوجوان

کودک و نوجوان همچون بزرگسالان به تراپیست و مشاوره نیاز دارند تا بتوانند درباره ی علت ناراحتی خود صحبت کنند و نیاز ها و احساسات خود را بیشتر بشناسند .

مشاوره کودک و نوجوان چیست؟

مشاوره کودک و نوجوان در مطب مشاور یا روانشناس صورت می گیرد و بسیار گسترده است و تمام مباحث ( اختلالات روحی ، مشکلات درسی و یادگیری ، آزار جنسی ، شب ادراری ، اضطراب ، سرکشی، لجبازی ، پیش فعالی ، تحصیلی ، پرخاشگری ، تست هوش و…..) را در برمی گیرد .

مشاوره کودک و نوجوان به آن ها کمک می کند تا دغدغه هایی را که در رشد اجتماعی ، عاطفی و شناختی دارند را به خوبی بشناسید و احساسات خود را در محیطی امن بازگو و بیان کنند .

علت نیاز به مشاوره کودک و نوجوان

هم مانند بزرگسالان ، کودک و نوجوانان نیز دچار استرس و اضطراب می شوند . استرس ناشی از مشکلات خانواده مانند طلاق ، دعواهای پدر و مادر ، مرگ عزیزان ، ناسازگاری با خواهر و برادر و… بر روی کودک و نوجوان نیز تاثییر گزار است . هم چنین اضطراب مدرسه ،پرخاشگری و دعوا با دوستان ، فشار درسی و.. نیز می تواند علت مشاوره باشد .

افسردگی ، وسواس و تنهایی کودک و نوجوان از دیگر علت های نیاز به مشاوره است . با کمک مشاور متخصص و با تجربه از تشدید بیماری جلوگیری خواهد شد و کودک و یا نوجوان به طور صحیح درمان می شود تا در آینده با مشکلات بیشتر روبرو نشود .

مشاوران کودک و نوجوان چه کسانی هستند ؟

مشاوران متخصصانی  هستند که توانایی تشخیص ، آنالیز ، درمان و یا پیشگیری مشکلات روحی و روانی را دارا هستند .این افراد با علم بر بیماری و تکیه بر تجربه می تواند سلامت روان را از بیماری روان تشخیص دهد ، علت و ریشه ی آن را آنالیز کند و راهکار های مفید را ارائه دهد که گاهی حتی توسط نزدیکان کودک و نوجوان قابل شناسایی نیست .

مشاوره کودک و نوجوان دانش کافی را برای ورود به ناخودآگاه او دارد تا شرایط عاطفی ، اجتماعی ، رفتاری و سلامت روانی او را بهبود بخشد .

شما می توانید از مشاوره تحصیلی برای بهبود وضعیت درسی فرزند خود استفاده کنید.

آیا کودک و نوجوان نیز نیاز به مشاوره دارند ؟

وظایف مشاور کودک و نوجوان چیست؟

مشاوره کودک و نوجوان طیف وسیعی در ابعاد گوناگون دارد . مشاور باید بتواند با کودک یا نوجوان ارتباط بگیرد به طوری که کودک و نوجوان بتواند درباره بحران و مشکل خود با مشاوره صحبت کند و در طی درمان همراه مشاور باشد . باید در نظر بگبرید گاهی کودک یا  نوجوان درباره مشکل خود با والدین یا نزدیکان حتی صحبت نمی کند . بنابراین وظیفه مشاور این است که بتواند با او رابطه برقرار کند و محیطی امن را فراهم کند .

مشاور کودک و نوجوان  باید بتواند محیطی ایجاد کند تا کودک یا  نوجوان بدون ترس از قضاوت شدن ، تمسخر ، تحقیر ، اضطراب و در کمال راز داری  با مشاور گفتگو  کند و او را امین راز خود بداند .

نقش مشاوره کودک و نوجوان در آینده ی فرزندان

شما می توانید از همان زمانی که تصمیم به داشتن فرزند می گیرید از مشاوره استفاده کنید و تا کودکان خود را به گونه ای تربیت نمایید که در آینده احساس مسئولیت ، علاقه به کار کردن و تحصیل ، دارای انگیزه و فردی قوی باشند که بتواند به خواسته ها و رویا های خود با پشتکار قوی دست یابند و به دور از تنبلی ، پرخاشگری و آسیب های روانی بتواند درباره ی احساسات ، خواسته ها و روابط خود صحبت کند تا آینده ای روشن و درخشان  داشته باشد .

بنابراین نقش مشاوره کودکان و نوجوانان در آینده ی فرزندان بسیار پر رنگ است.

دلایل مراجعه به مشاوره کودک و نوجوان چیست ؟

دلیل مراجعه به مشاوره کودکان و نوجوان بسیار وسیع است و تمام مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان  را در بر می گیرد .

در واقع والدین باید از مشاوره کودک و نوجوان استفاده کنند تا بتوانند از راهکارهای درست برای مدیریت فرزندان خود بهره مند شوند.

اگر کودک و نوجوان شما هر کدام از شرایط زیر را تجربه کرده است پیشنهاد می کنیم با یک مشاور خوب صحبت کنید و از او راهنمایی بگیرید :

 • طلاق یا جدایی والدین
 • مرگ یکی از عزیزان یا نزدیکان
 • شاهد بودن و یا تجربه کردن یک حادثه
 • زورگویی
 • سوءاستفاده جنسی
 • سوءاستفاده عاطفی
 • سوءاستفاده فیزیکی
 • جابجایی کودک یا خانواده
 • مصرف مواد مخدر یا اعتیاد در خانواده
روش تربیتی کودک | مشاوره رفتاری کودک | کلینیک صنعتگر
مشاور رفتاری کودک

مراحل مشاوره کودک و نوجوان در کلینیک روانشناسی

در جلسات مشاوره ،  مشاوران با علم و تجربه ی که دارند ، تمام تلاش خود را می کنند تا مسئله ی کودک شما را شنیده و با پرسش سوالات تخصصی ،  ریشه ی مشکل را پیدا نمایند.

 همچنین به والدین آموزش داده خواهد شد تا احساسات خود را در تربیت فرزندان کنترل نمایند .و در تمام مراحل تربیت کودک ،  خشم و ناراحتی خود را کنترل نمایند. به همین تربیت تمام مسائل برای حل مشکل فرزند شما طی میشود و راهکارهای درست مربوط به والدین و فرزندان به والدین داده می شود.

روند جلسات مشاوره به سن و شرایط فرزند، نوع و شدت مسأله بستگی دارد؛ اما به طور کلی چند روش  برای مشاوره کودک و نوجوان  وجود دارد:

 • درمان شناختی-رفتاری :از بین بردن افکار منفی و جایگزینی افکار مثبت
 • درمان شناختی-رفتاری با محوریت تروما : بهبود حال روحی و آموزش مهارت برخورد با خاطرات
 • بازی درمانیآموزش فعالیت‌های هدفمند برای یادگیری مهارت خود مدیریتی
 • هنردرمانیاستفاده از هنر برای آزادسازی افکار و احساسات درونی
 • خانواده درمانییادگیری الگوهای تعامل صحیح با استفاده از ارتباطات درون خانواده
 • گفتگو درمانیدرمان تروماها از طریق روایت

برای رفع خیلی از مشکلات اظطرابی کودک و نوجوان خود می توانید از نوروفیدبک استفاده کنید 

روانشناس و مشاوره کودک و نوجوان | کلینیک صنعتگر
بهترین مشاوره کودک

چه زمانی باید به مشاوره کودک و نوجوان مراجعه کنیم؟

 فرزند شما عزیز ترین فرد در زندگی شماست که او را بیشتر از همه دوست دارید اما گاهی شرایط به گونه ای می‌شود که در فرایند بزرگ شدن او  با چالش‌هایی رو به رو می‌شوید. پس اگر درباره تربیت فرزند خود دچار استرس و اضطراب  شده‌اید، با کلمات و الفاظ تخریبی با او صحبت می‌کنید، او را کتک می‌زنید یا به طور کلی اختلاف نظر زیادی با هم دارید، مشاوره کودک و نوجوان  می تواند به  شما کمک می‌کند.

هر زمان که تغییر بزرگی در خانواده اتفاق افتاد  مثل  طلاق، سوگ، اعتیاد یا افسردگی والدین، مهاجرت، تجاوز یا خشونت خانگی و یا اگر فرزند شما نشانه های زیر را داشت ، زمان مراجعه به مشاوره است :

 1. خودزنی
 2. لکنت زبان
 3. لجبازی
 4. دروغگویی
 5. مشکلات خانوادگی
 6. مشکلات تحصیل یا اختلاف در مدرسه
 7. مشکلات مربوط به مهاجرت
 8. رابطه عاشقانه آسیب‌زا
 9. مشکلات جنسی
 10. مشکل با بلوغ
 11. نارضایتی بدنی
 12. اعتماد به نفس پایین
 13. نوسانات خلقی
 14. ابراز وجود ضعیف
 15. پرخاشگری
 16. شب ادراری
 17. مشکل سازگاری با محیط
 18. مشکل خواب
 19. افت تحصیلی
 20. نگرانی پیوسته
 21. توهم و هذیان
 22. مصرف مواد مخدر
 23. انزوا و تنهایی
 24. تمرکز پایین
 25. ترک تفریحات و سرگرمی‌ها
 26. از دست دادن اشتها
 27. رفتارهای وسواس‌گونه
 28. افکار خودکشی

موضوعاتی که باید در مشاوره کودک و نوجوان بررسی شود :

مشاور کودک و نوجوان از شما و فرزندتان سؤالاتی می‌پرسد. سپس تست‌های روانشناسی مربوط به کودک یا نوجوان  را انجام می‌دهد. برای کودکان به طور معمول از نقاشی برای درک بهتر دنیای درون آن‌ها استفاده می‌شود. در طول جلسات روانشناسی کودک و نوجوان ممکن است ، تمرین یا تکلیف‌هایی بنا به صلاح دید مشاور به آن ها  داده شود.

      مشاوره کودک و نوجوان علاوه بر پرداختن به مشکلات تربیتی و علائم هشدار دهنده کودک و   نوجوان به رفع برخی اختلالات و بیماری‌های روانی مانند (اختلال بیش فعالی-نقص توجه ،افسردگی     ،اختلال ،وسواسی-جبری و اضطراب ،اختلالات خوردن ،خودزنی ) نیز می‌پردازد.

مشاوره نوجوانان برای رفع سردرگمی، اضطراب
اهمیت روانشناسی و مشاوره نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان چه اختلالی را درمان می کند ؟

برخی اختلالات در کودکان و نوجوان ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد اما رفتار های غیر طبیعی را باعث شوند ، توجه به این نشانه ها بسیار ضروری است چرا که در آینده بر زندگی او بسیار تاثییر گزار است .

·       اختلالات روانی کودکان : مثل اوتیسم یا پیش فعالی

·       اختلالات روانی نوجوانان : اضطراب ، افسردگی ، وسواس ،اختلال یادگیری و سلوک

مشاوره کودک و نوجوان به والدین

مشاوره کودک و نوجوان فقط  برای آن ها  مفید نیست . گاهی این پدر و مادرها هستند که نیاز دارند اموزش ببینند  تا درک بهتری از دنیای  کودکان و نوجوانان  داشته باشند و بتوانند رابطه ی خود را به بهترین شکل با او تنظیم کنند. سلامت روحی و روانی کودکان و نوجوانان تا حد زیادی به رفتار پدر و مادر بستگی دارد و در حقیقت مشکلاتی که برای فرزندان به وجود می آید ناشی از رفتار های نادرست والدین است.

در مشاوره کودک و نوجوان  شیوه درست ارتباط والدین و فرزندان آموخته می شود  و در نهایت می توان تاثیرات مثبت و مطلوبی را در ارتباط بین اعضای خانواده ایجاد کرد و باعث ایجاد  روابط شاد و سالم بین والدین و فرزندان شد .

کلینیک روانشناسی نوجوانان
کلینیک روانشناسی تخصصی نوجوانان صنعتگر
برای مشکلات کلامی و گرفتاری و رفتاری خود می توانید از باشگاه مغز کلینیک صنعتگر استفاده کنید برای اطلاع بیشتر روی لینک کلیک کنید.

بهترین مشاوره کودک و نوجوان در مشهد کجاست ؟

مشاوره کودک و نوجوان  انجام نوعی خدمات روانشناسی تخصصی  کودک و نوجوان  است و  امروزه یکی از موارد ضروری در زندگی است. در جامعه تحصیل کرده امروزی با روش های مدرن روانشناسی به درمان اختلالات کودک و نوجوان  می پردازند. وجود بهترین مشاوره کودک و نوجوان در کنار بسیاری از خانواده هایی که از مشکلات روان شناختی فرزندان خود رنج می برد امری ضروری است .واضح است که هرچه بحران پیچده تر باشد ، پیگیری و درمان آن باید توسط مشاوری متخصص تر صورت بگیرد.

اما بسیاری از والدین احساس ناخوشایندی را به هنگام مراجعه و حضور در کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان دارند و از اینکه قرار است فرزندشان تحت درمان و معالجه قرار گیرند، ابزار ناراحتی می کنند اما توجه و کسب آگاهی در این زمینه برای والدین بسیار لازم است. والدین باید به این مساله توجه داشته باشند که مشاوره کودک و نوجوان به صورت ریشه ای و طبق متدهای روانشناسی اصولی و درست انجام شود .  بهترین مشاوره کودک و نوجوان  ، می تواند راهکار های بسیاری را در زمینه های مختلف داشته باشد.

در صورتی که والدین به مشاوره  زیر نظر متخصصین روانشناس اهمیتی نداده و خود به درمان اختلالات کودکشان بپردازند بدون شک نتیجه بسیاری را برای خود و فرزندشان به وجود می آورند. یک روانشناس حرفه ای خوب می تواند ارتباط بسیار خوب و گرمی را با کودک یا نوجوان برقرار کرده و مشکلات او را عمیقا درک کرده آنها را شناسایی کند و در ادامه بتواند مداخله درمانی خوبی را داشته باشد.

هر فرد در طول زندگی طرحواره هایی برایش به وجود می اید که بعضی از این طرحواره ها مشکل ساز می باشد برای اینکار شما باید به یک درمانگر فردی مراجعه کنید برای اطلاع بیشتر از بهترین متخصصین ما روی لینک کلیک کنید

ویژگی مشاوره کودک و نوجوان خوب چیست ؟

انتخاب مشاور حرفه‌ای کودک و نوجوان  یکی از سخت‌ترین  و حساس ترین چالش‌هایی است که پدر و مادر در مسیر درمان فرزندشان با آن مواجه می‌شوند. بهترین معیارها برای انتخاب مشاور کودک  و نوجوان عبارت است از:

 • کودک یا نوجوان شما ارتباط خوبی با او می‌گیرد و به او اعتماد می‌کند.
 • دانش و تجربه بالایی در زمینه مشاوره کودکان و نوجوان دارد.
 • پدر و مادر را درگیر درمان می‌کند و فقط به خود کودک یا نوجوان نمی‌پردازد.
 • از تجربه ی دیگر روانشناسان که در این حوزه فعالیت می کنند ، استفاده می‌کند.
 • فاصله عاطفی مناسب را با کودک و نوجوان حفظ می‌کند.
 • امانت دار آن ها هستند و حریم خصوصی را حفظ می‌کند.
روانشناس نوجوان در مشهد | کلینیک صنعتگر
مشاوره آنلاین نوجوان در مشهد

مشاوره کودک و نوجوان آنلاین در مشهد

با توجه به افزایش مشکلات و گرفتاری خانواده ها، وجود کمبود وقت یا همکاری نکردن کودک و نوجوان برای حضور در جلسات مشاوره  ، یکی از بهترین راه های استفاده از متخصصین مشاوره و بهره گیری از راهکار های آن ها ، جلسات مشاوره کودک و نوجوان آنلاین است .

در این روش با حفظ کیفیت مشاوره حضوری ، از طریق تلفن های هوشمند به صورت آنلاین ارتباط مشاور یا درمانگر با والدین و فرزندان برقرار می شود .مزیت این روش صرفه جویی در زمان و هزینه هاست

همچنین ممکن است فرزند شما به مراجعه به یک مشاور کودک و نوجوان  واکنش مناسبی نشان ندهد و از طرفی ممکن است که شما خارج از ایران زندگی کنید و نیاز داشته باشید که با یک روانشناس فارسی زبان یا یک مشاور ایرانی درباره تربیت فرزند خود مشورت کنید یا این که نوجوان شما بخواهد با یک روانشناس ایرانی صحبت کند،  در این صورت مشاوره آنلاین می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

اسکرول به بالا