ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

نشانی کلینیک

مشهد ، روبروی پیروزی ۴۹ ، ساختمان پزشکان پریرخ ، طبقه اول ، واحد ۱۰

شماره های تماس

09380748155 -05138925407

ورود

ثبت نام

نوروفیدبک

روانشناس ارائه دهنده این خدمت

مونس رضایی

کارشناس ارشد علوم شناختی
رویکرد درمانی :

ACT

حیطه تخصصی درمان :

ارزیابی ودرمان تاخیرهای گفتار و زبان، لکنت ، ادای اصوات ، سکته مغزی، کم شنوایی ، اختلال خواندن و نوشتن
باشگاه مغز 

آزاده میمنه جهرمی

کارشناس ارشد روان شناس عمومی
رویکرد درمانی :

ACT

حیطه تخصصی درمان :

اکت همراه با مدرک و همچنین مدارک مربوط به گذراندن دوره های کار با دستگاه های نوروتراپیرزرو این پزشکان

بارگذاری...

نوروفیدبک (Neurofeedback) چیست؟

از نوروفیدبک برای ارزیابی و اندازه گیری فعالیت های عصبی مربوط به مغز استفاده می شود . این روش یم درمان مکمل و جدید برای بهبود اختلالات روانپزشکی است .

مغز، دنیای امواج است. کنترل و مسیردهی امواج و سیگنال های مغز بصورت عادی امری دشوار و در بسیاری از مواقع غیرقابل انجام است.مغز انسان مانند هر سیستم پیچیده دیگر قابلیت این را دارد که نواقص خود را رفع کند فقط باید از شرایط و وضعیت خود آگاهی پیدا کند .در این روش تلاش می شود آگاهی از طریق بازخورد ها منتقل شود ، تا مغز یاد بگیرد امواج بیشتری تولید کند و عملکرد بهتری داشته باشد . و این بستگی دارد به این تمرینات پیوسته انجام شود یانه؟

در واقع در این روش درمانگر به فرد کمک می کند تا با تغییر امواج الکتریسیته مغز  ، شرایط روحی را از حالت ناهنجار به حالت هنجار تبدیل کند .

از نوروفیدبک   به منظور بهبود اختلالاتی چون بیش فعالی/کمبود توجه ADHD، صرع، میگرن، اختلالات اضطرابی، سوء مصرف مواد، افسردگی، مدیریت استرس، اختلالات خواب، ناتوانی‌های یادگیری و … استفاده می شود .

کاربردهای نوروبیوفیدبک

کاربرد نوروفیدبک طبق مهم‌ترین مستندات پژوهشی موجود شامل موارد زیر می‌شود:

 1. کاربرد نوروفیدبک در اختلال کمبود توجه/بیش‌فعالی (AD/HD)
 2. کاربرد نوروفیدبک در سوء مصرف مواد
 3. کاهش اضطراب امتحان با نوروفیدبک
 4. درمان اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) با نوروفیدبک
 5. کاربرد نوروفیدبک در درمان صرع
 6. کاربرد نوروفیدبک در درمان اوتیسم
نوروفیدبک چیست و چه کاربردهایی دارد؟ | کلینیک صنعتگر
مرکز تخصصی نوروفیدبک در مشهد

نوروفیدبک چگونه عمل می‌کند؟

در  این روش از حسگرهایی که الکترود نامیده می‌شوند،برای درمان  استفاده می‌کنند. این الکترودها روی پوست سر بیمار قرار گرفته و فعالیت الکتریکی مغز فرد را به صورت امواج مغزی ثبت می‌کنند.

امواج ثبت شده در اغلب موارد به صورت یک بازی کامپیوتری و یا فیلم شبیه سازی شده در دسترس بیمارقرار می گیرد .

در ابتدا شرایط بیمار تحلیل می شود و نتیجه تحلیل ارزیابی می شود .  به عنوان مثال: هدف از درمان ، کاهش استرس یا اضطراب فرد هست .  بعد از ارزیابی اولیه و ثبت نتیجه امواج مغزی، پزشک الکترودها رو روی سر بیمار می گذارد  .تا زمانی  که پزشک در ارزیابی اولیه (EEG) تشخیص دهد که فعالیت امواج مغزی بیمار به هدف درمان رسیده است و مغز با بازخورد مثبت پاداش گرفته است .

 برای اطلاع از مشاوره تحصیلی خوب در مشهد روی لینک کلیک کنید.

نوروفیدبک برای درمان چه بیماری هایی قابل استفاده است؟ 

خدمات نوروفیدبک، روی افراد و بیماری‌هایی کاربرد دارد، که از اختلالات هیجانی رنج می‌برند.

اینکه با توجه به وضعیت فرد، چه امواجی در مغز او کاهش یا افزایش پیدا کند، بستگی به متخصص درمانگر شما دارد. از اختلال مربوط به کمبود توجه تا درمان آسیب‌های سکته مغزی، نمونه موثری از کاربردهای نوروفیدبک است. به طور خلاصه این روش درمانی، در اختلالات زیر موثر است:

 • اختلالات خواب
 • اختلالات کمبود توجه/ بیش فعالی(ADHD)
 • ناتوانی در یادگیری
 • صرع و سکته مغزی
 • سردردهای میگرنی
 • افسردگی مزمن
 • سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد
 • اضطراب
 • وسواس
 • سندروم پای بی‌قرار
 • اختلالات مربوط به حافظه بلند مدت و کوتاه مدت
 • بهبود تمرکز
 • ترک اعتیاد
هرآنچه درباره نوروفیدبک باید بدانید| کلینیک صنعتگر
شیوه ی درمان نوروفیدبک چگونه است ؟

بهترین سن برای نوروفیدبک تراپی

سن 5 یا 6 سالگی به بالا بهترین سن برای درمان نوروفیدبک می باشد .  اما بهترین سن استفاده به ویژه در مورد اختلال بیش فعالی یا ADHD و اختلالات یادگیری (اختلالات دوران کودکی) در سال های  دبستان است.

برای مشاوره کودک و نوجوان که یکی از اهم های مهم یادگیری سبک رفتاری در با فرزندان است روی لینک کلیک کنید.

مزایای استفاده از دستگاه نوروفیدبک

در حیطه پزشکی هیچ وقت ۱۰۰ % وجود نداره و هیچ تضمینی داده نمیشه ولی تجربه نشون داده که در اختلالات گفته شده حدود ۶۰ تا ۷۰% حال بیماران بهبود پیدا کرده.

از جمله مزایای استفاده از دستگاه نوروفیدبک می‌توان گفت که در این روش فرد هیچ دردی را حس نخواهد کرد. درمان با دستگاه نوروفیدبک، برای کودکان نیز جذاب  است چرا که با دستگاهی روبرو هستند که حالت بازی دارد. در نتیجه روال درمانی آن‌ها راحت‌تر پیش می‌رود.

به طور کلی فواید نوروفیدبک را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد :

 1. درمان نوروفیدبک عوارض ندارد.
 2. اثرات نوروفیدبک طولانی مدت و ماندگار است
 3. نوروفیدبک به مغز یاد میدهد که خودش را تنظیم کند
 4. درمان نوروفیدبک مصرف دارو را کم کرده یا قطع می کند
 5. دوره درمان نوروفیدبک کوتاه تر است .
 6. نوروفیدبک کارکرد مغز را به حالت نرمال می رساند
 7. نوروفیدبک باعث افزایش توانمندی افراد شده و آنها را به بهترین حالت می رساند
 8. در نوروفیدبک میتوان همزمان چند چالش را درمان کرد
 9. هزینه نوروفیدبک کمتر از سالها مصرف قرص است.

برای اطلاع از کاربرد باشگاه مغز و مزایا و معایب آن روی لینک کلیک کیند.

 

نوروفیدبک چیست و چه تاثیری در درمان اختلالات روحی و روانی دارد؟
مزایای نوروفیدبک بر اختلالات روحی و روانی

عوارض نوروفیدبک چیست؟

در نوروفیدبک، تغییراتی که به مغز شما اعمال می‌شود، فقط از طریق تمرین صورت می‌گیرد. بنابراین عوارضی  برای شما ندارد.

نکته بسیار مهمی که در ایجاد و یا عدم ایجاد عوارض نوروفیدبک وجود دارد، این است که انجام نوروفیدبک باید  به دست متخصص این کار است. در صورتی که نوروفیدبک توسط پزشکان و درمانگران بی تجربه انجام شود، ممکن است عوارض نوروفیدبک به صورت تجربه اضطراب، بی قراری، خواب آلودگی و .. بروز کند. اگر چنین علائمی بعد از جلسه نروفیدبک رخ دهد، باید طی سریعا فروکش کند و ادامه پیدا نکند.

مخصوصا هنگام کار با افرادی که دارای شرایط خاصی مانند انواع میگرن ها، اختلال تشنج و یا اختلال دوقطبی هستند باید جوانب احتیاط به صورت جدی تری رعایت شود. زیرا ممکن است به جای بهبود علائم بیماری موقتا تشدید شود و مشکلات جدی برای فرد به وجود آورد.  عوارض نوروفیدبک ممکن است به ندرت رخ دهد ولی برای به حداقل رساندن آن لازم است افراد حتما به مرکز درمانی معتبر نوروفیدبک مراجعه نمایند. پرداخت هزینه نوروفیدبک به صورت غیر معقول و پایین تر از حد معمول می تواند نشانه غیر تخصصی بودن درمانگر باشد.این حق هر مراجعه کننده است که نسبت به عوارض نوروفیدبک اطلاعات کافی داشته باشد. ولی به خاطر داشته باشید که درست مانند هر روش درمان دیگری، مانند استفاده از انواع قرص ها و آمپول ها، عوارض جانبی برای آن گزارش می شود. که این امر به معنی نا امن بودن نوروفیدبک نمی باشد. اکثر عوارض جانبی نوروفیدبک در گزارشات، در طبقه بندی عوارض خطرناک قرار نمی گیرند و به صورت یک تجربه گذرا در فرد پس از گذشت لحظاتی فروکش کرده اند. پس شما می توانید با خیالی آسوده به استفاده از نوروفیدبک فکر کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال و یا ابهام در زمینه عوارض نوروفیدبک با متخصصان افق سلامت تماس بگیرید.

نکات مهم در مورد درمان با نوروفیدبک

نکته حائز اهمیت این است که بیماران باید توجه کنند که این روش درمانی در کنار درمان‌های دیگر موثر بوده و به تنهایی تاثیر زیادی نخواهد داشت.

 نوروفيدبک همانند هر روش درمانی دیگر نمی‌تواند ضمانت بهبودی  را به صورت قطعیت  به فرد بدهد اما میزان بهبود تا حدود زیادی قابل پیش بینی است.

در نوروفيدبک برای کسب نتایج بهتر حاصل از درمان و پایداری طولانی مدت، تعداد جلسات باید به گونه‌ای باشد که درمان را تکمیل کند. برای گرفتن نتیجه مناسب از درمان، شرایط گوناگون بسیار تاثیر گذار خواهند بود. مانند:

 • نوع و شدت بیماری
 • زمان اقدام به درمان
 • میران همکاری فرد و خانواده
 • و تمام نکات مربوط به درمان از جانب درمانگر

هر زمانی که دوره درمانی نوروفيدبک کامل نشود ، سبب برگشت  نشانه‌ها و علائم می‌گردد. توجه داشته باشید این روش درمانی نوعی یادگیری است و مغز یاد می‌گیرد خود را به بهترین روش  ممکن تنظیم کند.

برای داشتن یک درمان کامل، علاوه بر رعایت کردن ترتیب جلسات، همکاری خانواده و رعایت تمامی دستورات و راهنمایی‌های درمانگر ضروری است.

دقت کنید که تغییرات حاصل از نوروفيدبک در جلسات اول قابل رویت نیست، زیرا نوعی فرآیند یادگیری می‌باشد و نیاز به زمان دارد.

نوروفیدبک در کودکان

یکی از بیشترین کاربرد نوروفیدبک برای درمان کودکان است. به همین دلیل نوروفیدبک کودکان مبحث مفصلی است. بیشترین و بهترین پاسخ درمان به نوروفیدبک در کودکان اتفاق می افتد. علتش این است که مغز کودک بالاترین توان یادگیری و اصلاح را دارد و اگر تحت درمان قرار بگیرد، بهترین واکنش را می دهد.

یکی از متداول ترین کاربردهای نوروفیدبک کودکان برای درمان اختلال نقص توجه یا تمرکز (ADHD) است. این اختلال رایج است و مزاحم درس خواندن و یادگیری کودک می شود. از نظر گایدلاین انجمن اختلالات نورولوژیک کودکان در آمریکا درمان نوروفیدبک برای اختلال نقص توجه کودک بالاترین سطح شواهد را دارد و جایگزین مناسب درمان دارویی است.

در درمان نوروفیدبک کودکان معمولا درمانگر کارتون های مورد علاقه کودک را در مانیتور پخش میکند تا کودک با اشتیاق بیشتری در درمان مشارکت نماید.

برای اطلاع از بهترین درمانگران برای مشاوره فردی و گرفتن بهترین نتیجه درمانی روی لینک کلیک کنید

کاربرد و تاثیر نوروفیدبک | کلینیک صنعتگر
نورو تراپی در مشهد

مدت زمان جلسات و طول درمان نوروفیدبک تراپی در مشهد

نوروفیدبک نوعی یادگیری است و مانند همه یادگیری ها تفاوت های فردی در آن نقش دارد. برخی سریع تر یاد می گیرند و برخی دیرتر. علاوه بر تفاوت های فردی، شدت مشکلات دیده شده در QEEG (روشی برای ثبت دقیق پراکندگی و آرایش امواج مغز پیش از شروع نوروفیدبک) نیز می تواند نشان دهنده ی تعداد احتمالی جلسات باشد. بنابراین تعیین دقیق تعداد جلسات مقدور نیست، اما  مدت معمول جلسات ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است و امکان دارد در برخی موارد کمی طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر انجام شود. اما تعداد جلسات موثر به گفته پزشکان ۳ جلسه در هفته خواهد بود و با توجه به اختلال مورد نظر، درمانگر تعداد جلسات را تعیین می‌کند.

هزینه نوروفیدبک در مشهد  چه قدر است ؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که برای اغلب مراجعه کننده درمان نوروفیدبک پیش می‌آید این است که هزینه نوروفیدبک چقدر است. دانستن هزینه های درمانی این روش می تواند در روند درمان و برنامه ریزی مالی آن مووثر باشد .

با توجه به اینکه تعداد جلسات نوروفیدبک زیاد است و فاصله ی جلسات کوتاه ، و همچنین لازم است که  دوره درمان خود را تکمیل کنید، بهتر است که پیش از شروع درمان، از هزینه‌های آن مطلع  باشید . هزینه نوروفیدبک به عوامل بسیار گوناگونی بستگی دارد و قیمت متفاوتی را شامل می‌شود. عواملی مثل نوع دستگاه به کار رفته برای درمان نوروفیدبک، نوع اختلال، مهارت و تخصص نوروتراپیست و همچنین محلی که نوروفیدبک را در آنجا انجام می‌دهد، می‌تواند روی هزینه‌ نوروفیدبک تاثیر بگذارد.

اگرچه ممکن است هزینه نوروفیدبک در ابتدا به نظر زیاد برسد و شما را از شروع درمان منصرف کند، اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که نوروفیدبک یکی از بهترین روش‌های درمان است و می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد؛ همچنین اثرات نوروفیدبک تا مدت زیادی باقی می‌ماند و هیچگونه عوارض جانبی نیز برای شما به همراه نخواهد داشت؛ پس نسبت به روش‌های درمانی دیگر بسیار بهتر عمل می‌کند و ارزش این هزینه کردن را دارد.

در سال ۱۴۰۱، هزینه هر جلسه نوروفیدبک در مراکز درمانی مختلف بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود. این اختلاف قیمت در مراکز مختلف می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، در برخی از مراکز نوروتراپی، مشاوره و رفتار درمانی نیز ممکن است در کنار درمان نوروفیدبک انجام شود. همچنین کیفیت کار و مهارت نوروتراپیست نیز روی قیمت تاثیرگذار است. البته باید توجه داشته باشید که درمان نوروفیدبک می‌تواند شامل هزینه‌های جانبی مثل هزینه نقشه مغزی نیز باشد که جدا از این مبلغ حساب می‌شود.

اسکرول به بالا