ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

نشانی کلینیک

مشهد ، روبروی پیروزی ۴۹ ، ساختمان پزشکان پریرخ ، طبقه اول ، واحد ۱۰

شماره های تماس

09380748155 -05138925407

ورود

ثبت نام

مشاوره پیش از ازدواج

پزشکان ارائه دهنده این خدمت

علی صنعتگر

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
رویکرد درمانی :

روان پویشی

حیطه تخصصی درمان :

مربی و مدرس رسمی AFC – مدرس کارگاه های روانشناسی – مشاوره ازدواج ، طلاق و زوجی 

نغمه نیشابوری محمدی

کارشناس ارشد مشاور خانواده
رویکرد درمانی :

هیجان مدار

حیطه تخصصی درمان :

زوج درمانی ، مشکلات خانوادگی ، مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره تخصصی طلاق

فاطمه امیری

کارشناس ارشد روانشناسی
رویکرد درمانی :

روان درمانگر تحلیلی

حیطه تخصصی درمان :

روانکاری و مشاوره پیش از ازدواج

صبا صالح زاده

دکتری مشاور خانواده
رویکرد درمانی :

طرحواره درمانگر 

حیطه تخصصی درمان :

طرحواره درمانگر و زوج درمانگر شناختی رفتاری ، خیانت و طلاق در زوجین

رزرو این پزشکان

بارگذاری...

مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

یکی از مهم ترین تصمیماتی که هر فرد ، حداقل یک بار در زندگی خود می گیرد ، ازدواج است . و این تصمیم می تواند بر تمام زوایای زندگی او و اطرافیانش تاثییر گزار باشد . ازدواج  همه روابط او را از جمله روابط مالی ، خانوادگی ، تحصیلی و حتی اهداف زندگی او تحت شعاع خود قرار می دهد .

معمولا افرادی که در آستانه ازدواج قرار می گیرند دچار استرس و اضطراب می شوند به گونه ای که شاید امکان تصمیم گیری درست نداشته باشند . در اینجا اهمیت و لزوم مشاوره پیش از ازدواج پررنگ تر می شود .

مشاوره پیش از ازدواج کمک می کند که طرفین همدیگر را بیشتر بشناسند ، رابطه ای سالم و قوی ایجاد کنند و آماده ی یک زندگی مشترک شوند . بدین طریق شانس بیشتری برای برخورداری از یک زندگی شاد و رضایت بخش خواهید داشت.

در مشاوره قبل از ازدواج به هر دو طرف کمک می شود تا واقعیت ها و چالش های زندگی مشترک را بشناسند و ارتباط بهتری با یکدیگر  بگیرند تا  امکان بروز اختلاف و احتمال طلاق کاهش یابد .

در نظر داشته باشید شما اعتقادات ، فرهنگ و عقاید خود را دارید و توقع دارید شریک زندگی تان با همه این خصوصیات شما خودش را وفق دهد . اما مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند طرفین خصوصیات یکدیگر را درک کرده ، نقاط قوت همدیگر را افزایش و ضعف ها را کاهش دهند .

مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند قبل از شروع زندگی مشترک ، همدیگر را از قبل بشناسند و درباره ی مسائل مهم باهم صحبت کنند .موضوعاتی مثل :

 • امور مالی
 • ارزش ها ؛ اعتقادات و باورها
 • روابط خانوادگی
 • رابطه جنسی
 • تمایل به بچه دار شدن
 • مقابله با خشونت
 • تصمیم گیری ها
 • نقش ها و وظایف پس از ازدواج

مشاوره حضوری و آنلاین پیش از ازدواج | کلینیک صنعتگر

فرایند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است ؟

مشاوره قبل ازدواج معمولا در چندین جلسه برگزار می شود . و در طی آن مشاوره ممکن است به صورت انفرادی یا دو نفره برگزار شود .در این جلسات مشاور سعی می کند خصوصیات هر یک را   به طور جداگانه تحلیل کند و در این راه ممکن است از تست های تخصصی کمک بگیرد تا به شناخت دقیق برسد . این تست ها به منظور آشنایی بیشتر از شخصیت زوجین انجام می شود. و پس از تحلیل و بررسی شخصیت هر کدام ، طرفین از خصوصیات یکدیگر مثل درونگرایی ، برونگرایی ، مسئولیت پذیری ، تعهد و … آگاه می شوند. این آگاهی می تواند زوجین را از اختلافاتی که ممکن است در آینده به وجود بیاید مطلع کند و کمک کند تا جلوی بروز مشکلات بزرگ تر گرفته شود .

برای مشاوره زوج درمانی بعد از ازدواج و اطلاع از روند آن روی لینک کلیک کنید.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

از آنجایی که ازدواج یکی از مهم تصمیم هایی است که هر انسانی در زندگی می گیرد ، شناخت طرف مقابل از اهمیت بالایی برخوردار است . مشاوره قبل از ازدواج که توسط مشاور یا متخصصین مجرب انجام می شود ،کمک می کند طرفین یکدیگر را به خوبی بشناسند و با خواسته ها و علایق یکدیگر در مسائل فرهنگی ، اقتصادی ، جنسی و اعتقادی آشنا شوند و به این نتیجه برسند که آیا می توانند نیاز های یکدیگر را در آینده پوشش دهند یا خیر.نقاط ضعف و مشکلات را بشناسند و رفتار های درست یکدیگر را تقویت کنند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مهم ترین فایده ای که مشاوره پیش از ازدواج دارد این است که طرفین خواستار این هستند که در آینده رابطه شان محکم تر و قوی تر باشد و قبل از شروع زندگی مشترک بیشترین شناخت را از یکدیگر داشته باشند . از دیگر مزایای مشاوره قبل از ازدواج موارد زیر است :

 1. رسیدن به درک متقابل
 2. گذراندن موانع
 3. رسیدن به هدف های مشترک
 4. پشت سر گذاشتن اضطراب قبل از ازدواج

مهم ترین دلایل مشاوره پیش از ازدواج چیست ؟

به 3 دلیل مهم قبل از ازدواج به مشاوره مراجعه کنید :

 1. تاثییر ازدواج بر آینده :مشاور به شما کمک می کند تا واقعیت های زشت و زیبای ازدواج را بدانیدو با چشمان باز انتخاب کنید.
 2. شناخت کامل زوجین : مشاوره کمک می کند تا یکدیگر را بدون هیچ سانسور و نقابی بشناسید و با آگاهی بشتری تصمیم گیری کنید .
 3. برنامه ریزی آینده : مشاوره پیش از ازدواج کمک می کند تا اهداف آینده یکدیگر را بیشتر بشناسید .مثل تمایل به بچه دار شدن ، ادامه تحصیل ، کار ، مهاجرت و….

شما می توانید علاوه بر بهره گیری از مشاوره پیش از ازدواج از مشاوره فردی نیز استفاده کنید برای اطلاع بیشتر روی لینک کلیک کنید.

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است ؟

تعداد جلسات مشاوره می تواند بین یک تا 12 جلسه یا بیشتر باشد و ارتباط بسایر زیادی به زوجین و دوران قبل ازدواج یا مدت زمان نامزدی دارد .اگر در ورابط خود مشکلات زیادی دارید توصیه می شود که با مشاور خود بیشتر در ارتباط بمانید و درباره مسائل مختلف بیشتر صحبت کنید تا در آینده کم  تر به مشکلات برخورد کنید .

چه زمانی باید برای مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنیم ؟

یکی از مهم ترین مقوله های زندگی ، انتخاب همسر است که به صورت مستقیم بر زندگی فرد تاثییر گزار است . همان طور که گفته شد اهمیت مشاوره قبل از ازدواج ، به دلیل شناخت کامل و اصولی یکدیگر بسیار بالاست . تا زوجین بدانند در آینده می توانند از عهده نیاز های یکدیگر بر بیایند یا خیر !

بنابراین مهم است که چه زمانی به مشاوره رجوع می کنید ! بهترین و موثرترین ترین زمان کمک گرفتن از مشاور ، پس از خواستگاری و در مدت زمانی است که قرار است زوجین یکدیگر را بشناسند . قبل از خواستگاری به دلیل عدم شناخت کافی و بعد از دوران نامزدی به دلیل وابستگی های ایجاد شده ، مشاوره پیش از ازدواج تاثییر گزاری کمتری دارد .

قبل از ازدواج چه نکاتی رو باید بدانید | کلینیک صنعتگر
پروتکل مشاوره پیش از ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج درباره چه مواردی صحبت می شود ؟

در مشاور قبل از ازدواج به شما کمک می شود تا خود و طرف مقابل را بهتر بشناسید ، بایکدیگر رشد کنید و از هم دیگر بیاموزید . هر چه شناخت و آگاهیتان از خودتان و همسر آینده تان بیشتر باشد در آینده با چالش های کمتری روبرو خواهید شد و راحت تر انتظارات و توقعات یکدیگر را قبول  می کنید .در جلسه های مشاوره قبل ازدواج با شما درباره ی موارد زیر صحبت می شود :

 1. درباره آرزو ها و هدف های آینده بیشتر صحبت می کنید .
 2. انتظارات یکدیگر را از رابطه تان درباره مسائل مختلف مانند روابط خانوادگی ، زناشویی ، دوستان ، کار ، میهمانی ، ادامه تحصیل و.. می فهمید .
 3. درباره تنظیم خانواده و بزرگ شدن خانواده و تولد فرزند بیشتر آگاه می شوید .
 4. درباره ی مسائل مادی و مالی باید به نقطه مشترک برسید.
 5. به تفاهم در اعتقادات مذهبی و باور های دینی می رسید .

مشاوره کودک و نوجوان یکی از بهترین راه حل های در تعارضات با بچه ها می باشد برای اطلاع بیشتر روی لینک کلیک کنید

در مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی آموزش داده می شود ؟

 • یاد می گیرید به همدیگر گوش کنید و مشکلات را حل کنید .
 • با یکدیگر ارتباط موثری داشته باشید .
 • بدون انتقاد و توهین همدیگر را نقد کنید .
 • در محیط امن و بدون ترس از قضاوت با یکدسگر صحبت کنید .
 • برای داشتن رابطه ی سالم مهارت کسب می کنید .

اهمیت پرسشنامه قبل از ازدواج چیست ؟

معمولا برای آشنایی با نقاط ضعف و اشتراک یکدیگر پرسش نامه ها یی در مشاوره تنظیم می شود که شامل موارد زیر است :

 1. .آیا ارزش ها و نظام اعتقادی بین شما مشترک می باشد؟
 2. آیا دونفر از سطح هوشیاری یکسانی برخوردار هستند؟
 3. هر شخص چگونه اختلاف ها را مدیریت خواهد کرد؟
 4. هر دو نفر چگونه می توانند در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنند؟
 5. آیا اشتباهات گذشته ی طرف مقابلتان را بازگو می کنید؟
 6. آیا برای تعداد فرزند و نظام تربیت فرزند خود به توافق رسیده اید؟
 7. حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان به چه صورت خواهد بود؟
 8. .چقدر روی روابط جنسی تان حساس خواهید بود؟
خدمات مشاوره پیش از ازدواج | کلینیک صنعتگر
مشاوره پیش از ازدواج آنلاین

مشاوره قبل از ازدواج به چه روش هایی انجام می شود ؟

 

 1. آنلاین : در صوررتی که مشغله زندگی شما بالاست اما نیاز دارید قبل از ازدواج با  یک مشاوره  متخصص و کاربلد صحبت کنید ، می توانید از هر کجای دنیا ، از طریق مشاوره غیر حضوری و آنلاین ارتباط بگیرید . کیفیت مشاوره پیش از ازدواج آنلاین با مشاوره حضوری هیچ فرقی نمی کند و مشاور از طریق تلفن های هوشمند با شما ارتباط برقرار می کند و راهکار های لازم را به شما می آموزد .
 2. حضوری : در این روش درمانگر به صورت دونفره و در صورت نیاز تک نفره جلسه مشاوره برگزار می کند و در رابطه با اصلی ترین موضوعاتی که بعد از ازدواج با آن روبرو می شوید صحبت می کند .
 3. گروهی : در این روش چندین زوج که در شرف ازدواج هستند در جلسات گروهی مشاوره شرکت می کنند و درباره ی موضوعات مهمی که دغدغه ی هم زوجین است به گفتگو می پردازند و از ایده های یکدیگر بهره می برند .

مشاوره قبل از ازدواج برای چه کسانی مفید است ؟

تحقیقات نشان می دهد مشاوره پیش از ازدواج برای همه زوجین ضروری است حتی آن هایی که به ظاهر مشکلی ندارند . با کمک مشاوره درباره ی تمام  مباحثی که ممکن است در آینده با آن روبرو شوید صحبت می کنید و راه های حل آن را بررسی می کنید . این مسائل ممکن است درباره ی امور مالی ، تربیت فرزند ، رابطه ی جنسی یا روابط خانواده ها باشد و یا هر چالشی که الان یا در آینده با ان روبرو می شوید .

از طرف دیگر اگر باور غلطی درباره  ازدواج دارید یا ترس از ازدواج مانع  تصمیم گیری درست شما می شود ، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام به ازدواج با یک متخصص صحبت کنید . 

 

مشاوره پیش از ازدواج در مشهد کجاست ؟

زوج های جوان برای بهره گیری از مشاورین متخصص و آشنا به علم روز می توانند با حضور در بهترین کلینیک روانشناسی در مشهد از خدمات آن استفاده کنند. مشاوران خبره ما در روانشناسی و مشاوره همواره در کنار شما هستند  تا  بهترین تصمیم را در انتخاب همسر و مشاوره پیش از ازدواج  بگیرید شما در هر شرایط و بار هر میزان مشکلی که دارید ، می توانید با اطمینان در کلینیک حضور پیدا کنید و مشاوره حضوری یا آنلاین خود را رزرو کنید .

اسکرول به بالا