ورود

ثبت نام

ورود

ثبت نام

نشانی کلینیک

مشهد ، روبروی پیروزی ۴۹ ، ساختمان پزشکان پریرخ ، طبقه اول ، واحد ۱۰

شماره های تماس

09380748155 -05138925407

ورود

ثبت نام

مشاوره تحصیلی

حسین سرگلزایی

کارشناس ارشد تحصیلی
رویکرد درمانی :

شناختی – رفتاری cbt

حیطه تخصصی درمان :

کنکور – برنامه ریزی تحصیلی

رزرو این پزشکان

بارگذاری...

مشاوره تحصیلی

امروزه پیشرفت تحصیلی یکی از شاخص های مهم درپیشرفت و موفقیت  است و  هرانسانی در هر دوه ای از زندگی ممکن است نیاز به مشاوره داشته باشد . مشاوره تحصیلی یکی از انواع مشاوره هاست که دانش آموز یا دانشجو ممکن است به آن احتیاج داشته باشند این مشاوره ممکن است در دوران ابتدایی مدرسه ،قبل از انتخاب رشته دبیرستان ، زمان کنکور ، انتخاب رشته دانشگاهی یا طی دوران تحصیل باشد .

مشاوره ممکن است به صورت گروهی برگزار شود یا بصورت فردی ، اما این که هدف از مشاوره چیست ؟ مشاور خوب کیست ؟ و تاثییر مشاور در زندگی ما چگونه است ، همه سوالاتی است در این مقاله به آن پاسخ داده می شود.

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره ی تحصیلی، استفاده از تمام  راهکارها وروش های  ممکن جهت افزایش کمیت و کیفیت مطالعه ی درسی و در نتیجه افزایش موفقیت تحصیلی دانش آموز یا دانشجو  می باشد. یک مشاور تحصیلی خوب و ماهر موجب می شود که دانش اموز یا دانشجو در شرایط نامساعد زندگی از پس مشکلاتش برآید و بتواند موانعی که جلوی پیشرفت او در این زمینه را گرفته از جلوی پای خود بردارد.

یکی از عوامل بسیار موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان یا دانشجویان ، مشاوره تحصیلی است و در واقع کمک و همراهی  فردی و گروهی است که به او در شناخت توانایی ، استعدادها ، برنامه ریزی، انتخاب رشته تحصیلی و حل مشکلات آموزشی و انضباطی کمک می کند تا آن ها بتوانند توانایی ها و استعداد های خود را بشناسند و از امکانات موجود بهره مند شوند.

مشاوره تحصیلی، تعیین تکلیف نمودن و تحمیل یک راه حل به دانش آموز یا دانشجو  نیست، بلکه آموزش ،  هنر یادگیری است به گونه ای که یک مشاور خوب و ماهر تحصیلی ، با داشتن مهارت و صلاحیت علمی و حرفه ای تلاش می نماید تا با توجه به شرایط  و علاقه دانش آموز، نیاز او را فراهم  کند و کمک کند تا او استعداد خود را کشف و بهترین تصمیم و بیشترین تلاش را برای آینده خود انجام دهد.

ضرورت استفاده از مشاوره تحصیلی

قطعا  داشتن یک مشاور تحصیلی خوب کمک می کند تا ما سریعتر و بهتر در مسیر درست قرار بگیریم .مشاوره تحصیلی به ما  یاد می دهد  که به شکل صحیح و درست ،  هدف تحصیلی خود را انتخاب کنیم .البته این مسیر به نحوی تعیین می شود که با علاقه ها و مهارت های شما همخوانی داشته باشد.

بعد از اینکه مشخص شد چه رشته ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید مشاور کمک میکند تا یک مسیر درست  را برای رسیدن به هدفتان  طی کنید.یکی از وظایف مشاور تحصیلی این است که به شما یاد  دهد چگونه از وقت و  پول خود بهترین استفاده را برای موفقیت تحصیلی انجام دهید .

انواع مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی یکی از انواع  مشاوره است که امروزه به شدت مورد توجه قرار دارد. به همین دلیل در مدارس و دانشگاه‌ها نیز انجام می‌شود.

یک مشاور تحصیلی خصوصیات شخصیتی و توانایی‌های دانش آموز یا دانشجو  را در نظر می‌گیرد و با توجه به آنها او را راهنمایی می‌کند. مشاور بعد از شناخت استعدادهای فرد، شیوه‌های صحیح مطالعه و برنامه‌ریزی را به او یاد  می‌دهد و هدف های  مشخصی را تعیین می‌کند.

انواع مشاوره به شرح زیر است :

 • مشاوره تحصیلی ابتدایی
 • مشاوره تحصیلی دبیرستان
 • مشاوره تحصیلی کنکور
 • مشاوره تحصیلی حضوری
 • مشاوره تحصیلی آنلاین

برای اطلاع از خدمات باشگاه مغز برای پیشبرد افزایش بازدهی درسی میتوانید از خدمات باشگاه مغز استفاده کنید برای اطلاع روی لینک کلیک کنید.

مشاوره تحصیلی در مشهد | کلینیک صنعتگر
مشاوره تحصیلی آنلاین و تلفنی

راهنمایی و مشاوره تحصیلی آنلاین یا حضوری

مشاوره تحصیلی آنلاین با مشاوره حضوری هیچ فرقی ندارد و برای کسانی مناسب است که به  دلیل مشغله فراوان یا دوری راه و ترافیک قادر به حضور در کلینیک نیستید . در این روش با استفاده از شبکه های اجتماعی یا تلفنی راهکار های لازم و راهنمایی های اصولی داده می شود .

مشاور تحصیلی چه می کند؟

 اهمیت مشاوران تحصیلی  به حدی افزایش یافته است که مدارس و موسسات آموزشی ، مشاوره اختصاصی برای دانش آموزان  و دانشجویان ایجاد می کنند . علاوه بر این، یک مشاور تحصیلی در سیستم آموزشی مدرن نقش های متعددی را ایفا می کند. این متخصصان به شما کمک می‌کنند تا در مهم‌ترین نقطه تصمیم گیری خود ، درست عمل کنید ، علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کنند بفهمید در چه کاری مستعد هستید. مشاور تحصیلی کسی است که احساسات و علاقه شما را درک می کند و به شما کمک می کند افکار خود را به سمتی هدایت کنید که بتوانید از استعداد و علائق خود کمال بهره را بگیرید .

همچنین، مشاوران تحصیلی  می تواند به دانش آموز یا  دانشجو  کمک کند تا در شرایطی که هست ،  بهترین استفاده را از زمان بکند و درس ها را با بهترین کیفیت یاد بگیرد .

یک مشاور تحصیلی خوب و حرفه ای سعی می کند علاوه بر ورود به مسائل تحصیلی دانش اموز یا دانشچو ، مشکلات شخصی او  را بشناسد و در جهت بر طرف کردن ان ها گام بردارد ، چرا که مشکلات می تواند  تاثیر منفی قابل ملاحظه ای در کیفیت تحصیلی  او گذاشته و باعث عواملی مانند حواس پرتی و وسواس در مطالعه می گردد و از کیفیت آموزشی او بکاهد .

اهمیت مشاوره تحصیلی

مشاوره ی تحصیلی به دلیل نقش ویژه ای  که در موفقیت یا شکست دانش آموزان و دانشجویان در مسیر تحصیلی و شغلی و آینده او  دارد  ،از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به آنها کمک می کند تا در هر مرحله از دوره تحصیل خود تصمیمات آگاهانه ای بگیرند. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که در تلاش‌های تحصیلی یا شغلی خود به هیچ راهنمایی حرفه‌ای نیاز نداریم، اما مشاور مناسب در واقع می‌تواند زندگی شما را متحول کند.

مزایای مشاوره تحصیلی چیست؟

 • از وقتتان بهترین استفاده را می کنید .
 • در مسیر درست قرار می کیرید و تعداد خطا های شما کمتر می شود .
 • هزینه های اضافی و اشتباهی کاهش می یابد .
 • دلگرم می شوید و ادامه راه برایتان راحت تر می شود .
 • به شما کمک می کند تا به استعداد خود و چیزهایی که در آنها مهارت دارید پی ببرید.
 • اعتماد به نفس شما  را افزایش می دهد.
مشاوره تحصیلی کلینیک صنعتگر
مشاوره تحصیلی + ارتباط برتر با اساتید و رتبه های برتر

چالش های مشاوره تحصیلی

برخی از مشاوران تحصیلی ممکن است با نوجوانان پرچالش  که مشکلات  عاطفی و رفتاری شدیدی از خود نشان می‌دهند روبرو شوند . این مشاوران آموزشی باید نحوه ی ارتباط با نوجوانان و جوانان پر خطر ، تحلیل رفتار او ، ریشه یابی مشکلاتش و  ارائه راهکار  را داشته باشد .

مشاوران تحصیلی  باید به صورت حرفه ای نحوه برخورد و رابطه با این نوجوانان را آموزش دیده باشند  و به صورت درمانی با آنها ارتباط برقرار کنند.

تکنیک‌های مشاوره تحصیلی 

 •  مشاوره ی انگیزشی : در این روش مشاور بر روی مسائل روانی و انگیزشی تمرکز دارد . و با افزایش انگیزه باعث بالا رفتن انرژی و افزایش کیفیت تحصیل می شود .
 • مشاوره در قالب برنامه ریزی : در ای روش مشاوران با ارائه برنامه به داوطلب مشاوره تحصیلی ، سعی در افزایش موفقیت های تحصیلی او می کنند . برنامه های آموزشی کامل و جامع است . به همه جزئیات پرداخته می شود و در بازه زمانی کوتاه قابل اجراست.
 • مشاوره در قالب کمیت : در این روش هدف افزایش میزان مطالعه و بالا بردن زمان درس خواندن است .
 • مشاوره در قالب کیفیت : در این روش نحوه مطالعه و افزایش راندمان مطالعه اهمیت دارد . انواع روش های مطالعه ، روش های تند خوانی ، خلاصه نویسی و حاشیه نویسی ، تکنیک های برتر تست زنی و همچنین نحوه ی مرور و جمعبندی دروس ، تحیل درست ازمون در این دسته قرار می گیرد .
 • مشاوره در قالب تمرکز بر بعد روانشناختی : این دسته از مشاوران با تکیه بر بعد روانشناختی و روانی دانش آموز یا دانشجو سعی در بر طرف کردن اختلالات یادگیری مثل استرس و اعتماد به نفس در زمان حل ازمون ، وسواس مطالعاتی و کمک به دانش اموز جهت حل  کردن مشکلات شخصی و خانوادگی و … هستند.

شما می توانید علاوه بر مشاوره تحصیلی از مشاوره فردی هم برای از بین بردن اضطراب و اختلالات تمرکزی خود استفاده کنید برای اطلاع از درمان فردی روی لینک کلیک کنید.

ویژگی مشاور تحصیلی خوب

 • منظم است.

شما برای رسیدن به هدف‌تان احتیاج به نظم و تمرکز دارید. کسی می‌تواند شما را در این مسیر قرار دهد که خودش هم طبق برنامه‌ای منظم پیش برود و تمرکز کافی داشته باشد. یک مشاور خوب و مناسب از این شاخه به آن شاخه نمی‌پرد و برنامه‌ی کاری‌اش معلوم و مشخص است.

 • دلسوز باشد.

یک مشاور خوب همیشه دلسوزانه به حرف‌هایتان گوش می‌دهد، درمورد نگرانی‌هایتان سوال می‌کند و برای دغدغه‌هایی که دارید اهمیت قایل می‌شود.

سعی می‌کند حرف‌های تکراری تحویل‌تان ندهد و از روش‌های خلاقانه برای حل مشکلات کمک بگیرد.

 • یک مشاور خوب همیشه آینده‌نگر است.

شاید الان شرایط جامعه، اشتغال، رشته‌های دانشگاهی و بازار کارشان و… برای شما خیلی مهم نباشد و فقط به برنامه ریزی و قبولی در کنکور فکر کنید ولی یک مشاور تحصیلی مناسب مثل شما فکر نمی‌کند. او سعی می‌کند علایق، روحیات، احساسات، نوع تفکر و اندیشه‌ی شما را بشناسد و بهتان کمک کند با خودشناسی و هدف گذاری درست دنیایتان را تغییر دهید و در بهترین مسیر ممکن برای زندگی‌تان قرار بگیرید.

 •   به همه برنامه‌ی ثابت و یکسانی نمی‌دهد.

یکی از معیارهای مهم انتخاب مشاور تحصیلی مناسب، نحوه‌ی برنامه ریزی اوست. مشاور شما باید تمام ویژگی‌ها، شرایط، زمان‌بندی، توانایی‌ها و… را بررسی کند و باتوجه به تمام این‌ها برنامه‌ای اختصاصی به شما  بدهد.

 • برنامه‌های کوتاه مدت دراختیارتان می‌گذارد.

مشاور باید باتوجه به شرایط هر دانش آموز، برنامه‌های کوتاه مدت ارائه کند. برنامه‌ی کوتاه مدت ضعف‌ها، قوت‌ها و ویژگی‌های شما را بهتر مشخص می‌کند و زودتر به هدفی که دارید نزدیک‌تان می‌کند.

 •  مشاور تحصیلی خوب همیشه پیگیر است.

مشاور باید زود به زود با شما در تماس باشد و اوضاع و شرایط تحصیلی و روانی‌تان را پیگیری کند. دراین‌صورت مشکلات و مسائل زودتر شناسایی و حل می‌شوند.

 •   همیشه در دسترس است.

مشاور تحصیلی مناسب و کاربلد به‌شما هم فرصت و امکان تماس گرفتن می‌دهد. بنابراین اگر دچار مشکلی شوید به‌راحتی می‌تواند با او صحبت کنید و مسائل‌تان را مطرح کنید.

 • مشاور تحصیلی حرفه‌ای، مباحث انگیزشی را می‌شناسد.

شما برای گذراندن مهم‌ترین دوران تحصیلی‌تان احتیاج به اشتیاق، امید و انگیزه دارید. مشاور تحصیلی مناسب باید این انگیزه را به شما بدهد و مسیر را برایتان هموار کن

 • وابسته به جای خاصی نیست.

بعضی از مشاوران تحصیلی برای موسسه‌ها، آموزشگاه‌ها و مراکز خاصی کار می‌کنند و به‌احتمال زیاد در جلسه‌ها یا تماس‌های مشاوره‌ای شروع به تبلیغ می‌کنند یا تلاش می‌کنند محصولات و آزمون‌های مربوط به مرکزشان را بفروشند. یک مشاور تحصیلی خوب کاملا مستقل است و برای محصولات خاصی تبلیغ نمی‌کند.

 • سرفصل دروس، پیش‌نیازها و… را می‌شناسد.

مشاور تحصیلی باید با تمام زیر و بم دروس و کتاب‌ها آشنا باشد و بتواند مباحث آسان و سخت را بشناسد و دسته‌بندی‌شان کند. مشاور شما باید بداند یک مبحث چه پیش نیازهایی دارد و چطور باید آن‌ها را مدیریت کرد. دراین‌صورت به شما کمک می‌کند درس‌ها را به ترتیبی بخوانید که بهترین بازدهی را داشته باشید و برای درس‌ها به‌اندازه سختی و آسانی‌شان زمان صرف کنید.

برای درمان مشکلات خواب و مشکلات اضطرابی میتوانید از خدمات نوروفیدبک استفاده کنید.

خدمات مشاوره تحصیلی-مشاوره تحصیلی ویژه کنکور | کلینیک صنعتگر
مشاوره تحصیلی تخصصی

وظایف مشاور تحصیلی چیست؟

 • هدایت تحصیلی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه‌ی یک مشاور هدایت تحصیلی دانش‌آموزان است. درواقع مشاور شما را به‌طور کامل در مسیر تحصیلی راهنمایی می‌کند و تا رسیدن به هدف‌ همراه‌تان خواهد بود.

 • آموزش مهارت‌های یادگیری و چگونه مطالعه کردن

یادگیری و مطالعه هم مثل هر کار دیگر راه و روش درستی دارد که خیلی از دانش‌آموزان بلد نیستند. یکی از وظایف مشاور تحصیلی همین آموزش مهارت‌های مطالعه و یادگیری است.

 • کنترل استرس و اضطراب امتحان‌ها و کنکور

اگر از فکر کنکور یا جلسه‌ی امتحان آرام و قرار ندارید؛ بهتر است بدانید مشاور می‌تواند کمک‌تان کند استرس‌تان را مدیریت کنید و به آرامش برسید.

 • حل مشکلات افت تحصیلی

مشاور قرار نیست فقط به شاگرد زرنگ‌ها کمک کند بلکه می‌تواند به داد کسانی که درحال درجا زدن یا پسرفت هستند هم برسد.

 • کمک به ازبین بردن رفتارها و عادت‌های بد و نابهنجار

عادت‌های بد مثل تنبلی، خواب زیاد و… می‌توانند ما را چند پله از بقیه عقب بیاندازند. یکی از وظایف مشاور همین کمک به ازبین بردن عادت‌های اشتباه و غلط است. مثلا اگر وقت زیادی از روزتان را با گوشی موبایل می‌گذرانید و به‌این راحتی‌ها نمی‌توانید ترکش کنید باید حتما از مشاور کمک بگیرید تا با برنامه ریزی و به‌مرور زمان این عادت را از سرتان بیاندازد.

 • کمک به حل مسائل روحی و روانی

در زندگی هر کس مسائلی وجود دارد که باعث ناراحتی و به‌وجود آمدن مشکلاتی می‌شود. مشاور تحصیلی حتی باید در این موارد هم به‌کمک شما بیاید و راه حل جلوی پایتان بگذارد.

مشاوره تحصیلی آنلاین در مشهد

هر دانش‌آموز یا دانشجویی باید متناسب با شرایطش، مشاور انتخاب کند. خیلی‌ها به هر دلیلی شرایط و امکانات استفاده از مشاوره‌ی حضوری را ندارند. این‌ها می‌توانند با مشاور تحصیلی آنلاین  در ارتباط باشند. به‌شرط این‌که بتوانند یک مشاور خو و حرفه ای  انتخاب کنند و ازطرفی به‌طور مداوم و مرتب با مشاورشان در تماس باشند . دربعضی موارد مشاوره‌ی تحصیلی آنلاین  ویژگی های خوبی هم دارد:

 • در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌شود.
 • هزینه‌های رفت و آمدتان کم می‌شود.
 • محدودیت مکانی ندارد و شما با یک خط تلفن می‌توانید با مشاورتان حرف بزنید و راهنمایی بگیرید.
اسکرول به بالا